
Na konci tématu bys měl/a zvládnout…
- vysvětlit, proč čeští vojáci bojovali na různých stranách první světové války;
- vysvětlit, proč mohli jedni druhé považovat za vlastizrádce;
- vysvětlit, co bylo záměrem Tomáše Garrigue Masaryka, resp. vojáků, kteří se zapojili do tzv. legií.
Úvod:
Do první světové války (1914-1918) se zapojilo téměř 1,5 milionu mužů z českých zemí. Tak jako pro jiné, i pro Čechy to byla „Velká válka“. A tak jako pro jiné, i pro Čechy to byla válka komplikovaná. Nešlo jen o to, že museli bojovat (a umírat), často se museli rozhodnout, za co a za koho budou bojovat…
Zdroje a úkoly:
Kterému z těchto českých vojáků bys udělil vyznamenání a proč?
Kdo má podle tebe pravdu, Masaryk nebo Thun? Proč? Viz filmovou ukázku ze seriálu České století (13.35-24.50).
Přečti si text z druhé strany pracovního listu a zkus stručně shrnout, jak se Češi zapojili do první světové války.
Promysli a diskutuj o tom, zda bylo fér/pochopitelné, že čeští vojáci, kteří bojovali za Rakousko-Uhersko po válce v nově vzniklém Československu nemohli nosit svá vojenská vyznamenání, a obecně neměli takové výhody, jako legionáři, kteří byli oslavováni a uctíváni.