Zdeněk Eugen Hudeček a Josef Jiří Švec, dva čeští vojáci na opačných stranách první světové války…

Na konci tématu bys měl/a zvládnout…

Úvod:

Do první světové války (1914-1918) se zapojilo téměř 1,5 milionu mužů z českých zemí. Tak jako pro jiné, i pro Čechy to byla „Velká válka“. A tak jako pro jiné, i pro Čechy to byla válka komplikovaná. Nešlo jen o to, že museli bojovat (a umírat), často se museli rozhodnout, za co a za koho budou bojovat…

Viz prezentaci.

Viz pracovní list.

Zdroje a úkoly:

Kterému z těchto českých vojáků bys udělil vyznamenání a proč?

Kdo má podle tebe pravdu, Masaryk nebo Thun? Proč? Viz filmovou ukázku ze seriálu České století (13.35-24.50).

Přečti si text z druhé strany pracovního listu a zkus stručně shrnout, jak se Češi zapojili do první světové války.

Promysli a diskutuj o tom, zda bylo fér/pochopitelné, že čeští vojáci, kteří bojovali za Rakousko-Uhersko po válce v nově vzniklém Československu nemohli nosit svá vojenská vyznamenání, a obecně neměli takové výhody, jako legionáři, kteří byli oslavováni a uctíváni.