Československá republika (1918-1938) na mapě střední Evropy (Wikipedia)

Na konci tématu bys měl/a zvládnout…

Úvod:

Rakousko-Uhersko bylo v první světové válce poraženo a na jeho území vznikly tzv. nástupnické státy. Jedním z nich byla Československá republika. Někdy se jí říká „první republika“. Vznikla v říjnu 1918. Žilo v ní zhruba 15 milionů obyvatel, kteří se hlásili k různým národům. Nejvíce bylo Čechů, na druhém místě byli Němci, na třetím Slováci, dále to byli Maďaři, Ukrajinci, Poláci, Židé, a Romové1. Československá společnost tedy byla multikulturní, což přinášelo obohacení, ale také konflikty. Hlavní konflikt probíhal mezi Čechy a Němci2. Tohoto sporu využili ve 30. letech dvacátého století nacisté k rozbití Československa. Na konci září 1938, rok před vypuknutím druhé světové války, první republika zanikla.

Viz prezentaci.

Zdroje a úkoly:

Přečti si životopis Tomáše Garrigue Masaryka a vytvoř ROADMAP, v níž zachytíš aspoň tři události, které pokládáš za významné.

Přečti si úryvky z Ústavy3 Československé republiky z roku 1920. Do jaké míry lze na základě těchto úryvků posoudit, jak dobře se v tomto státě lidem žilo?

O čem svědčí tyto zdroje?

Bylo Československo pro občany německé národnosti tyranií4, jak se obávali? Posuď podle tohoto zdroje.

Poznámky:

  1. Romové tehdy za národ považováni nebyli. Češi a Slováci se dohodli na tom, že se busou považovat za jeden – československý – národ. Do značné míry to bylo proto, aby spolehlivěji přečíslili československé Němce, kterých v republice bylo více než Slováků. ↩︎
  2. Úplně správně a přesně bychom měli napsat mezi Čechy slovanského původu a českého jazyka a Čechy germánského původu a německého jazyka, neboť i oni se považovali za Čechy (Böhmen). ↩︎
  3. Ústava je hlavní a základní zákon státu. Ostatní zákony musí být s ústavou v souladu – nesmí jí odporovat. ↩︎
  4. Tyranie je podle ChatuGPT kruté a nespravedlivé vládnutí, kdy má jeden člověk nebo skupina příliš velkou moc a utlačuje ostatní. ↩︎