
Lekce je zaměřena na práci s dobovými prameny, kladení otázek, posuzování okolností přijetí zákona o potulných cikánech v roce 1927.
Úvod:
V době vzniku první Československé republiky žilo na jejím území zhruba sto tisíc Romů. Naprostá většina z nich žila usazena v osadách na Slovensku a v Podkarpatské Rusi. Menší část žila kočovným způsobem v českých zemích. V roce 1927 přijal československý parlament Zákon o potulných cikánech. V této lekci tento zákon prozkoumáme a prozkoumáme i postoje poslankyň a poslanců, kteří ho projednávali.
Zdroje a úkoly:
Prohlédni si dobové fotografie ze života Romů v té době, a polož otázky. Ve výkladovém textu potom hledej odpovědi. Na to, co tě zajímá a v textu jsi to nenašel/nenašla se zeptej učitele.
Přečti si úryvky ze zákona, a diskutuj o tom, které jeho části pokládáš za problematické, když víš, že Československá republika byla demokratickým státem, který se ve své ústavě i v mezinárodních smlouvách zavázal chránit své menšiny.
Přečti si výroky poslankyň, poslanců a také četníků, kteří se vyjadřovali k navrhovanému zákonu. Rozděl je na ty, které zákon hájí a které ho odmítají. Pojmenuj argumenty, které autoři použili. Diskutuj se spolužáky o tom, zda výroky obsahují spíše FAKTA, nebo spíše NÁZORY. Interpretuj – o čem výroky svědčí. Jak se žilo Romům za první republiky a jak k nim přistupovala většinová společnost?