V roce 2020 vyšla ve významném britském nakladatelství kniha historičky Mary Heimann s názvem Československo – stát, který selhal.

Lekce je zaměřena na to, zda, případně jak, hodnotit minulost.

Úvod:

Už víme něco o tom, jak Československá republika vznikla. Zabývali jsme se tím, jak se v ní žilo menšinám. Jak té největší, tak té nejmenší. V této lekci se podíváme na další příklady toho, jak se nový stát snažil „nezklamat“. Také se podíváme na příklady každodenního života obyvatel republiky, abychom se nezabývali jen „velkými dějinami“. Československá republika je často považována za „matku“ našeho současného státu. „Matka“ se těžko soudí, máme k ní citové pouto. Možná proto kniha Mary Heimann (viz obrázek v úvodu) vzbudila v Česku takové pohoršení…

Zdroje a úkoly:

Přečti si zdroje v pracovním listu, pojmenuj každý z nich přiléhavým názvem. Interpretuj – o čem tyto zdroje svědčí? Do jaké míry lze s jejich pomocí hodnotit demokracii za první Československé republiky?

Prolistuj knihu První republika v barvě, jejíž tři exempláře máme ve škole. Najdi fotografie a články, které tě oslovily a mohou být důkazem toho, že první Československá republika byla pro své obyvatele přívětivým státem. Popiš, co ses dověděl/a svým spolužákům.