
Na konci tématu bys měl/a zvládnout…
- uvést příklady příčin a důsledků druhé světové války;
- uvést příklady událostí, které přispěly k vítězství spojenců;
- posoudit zneužití techniky ve světových válkách.
Úvod:
Druhá světová válka vypukla v září 1939. Rozpoutalo ji nacistické Německo útokem na Polsko. O dva týdny později zaútočil na Polsko také Sovětský svaz. V červnu 1940 se do války zapojila Itálie. V prosinci 1941 napadlo Japonsko tichomořské námořní základny USA. Hlavní příčinou války byla tedy agrese Německa, SSSR, Itálie a Japonska. Všechny tyto autoritářské1 státy usilovaly o získání nových území a zdrojů. Válka trvala šest let a jako každá válka přinesla mnoho obětí na životech a utrpení. V některých ohledech byla unikátní. Například byl její součástí holokaust – záměrné pronásledování a posléze vraždění civilních obyvatel, na základě jejich příslušnosti k určité skupině (Židé, Romové), které organizoval německý nacistický stát. Nebo první (a zatím poslední) použití jaderných zbraní ve válce – americké bombardování japonských měst Hirošima a Nagasaki. Tématům spojeným s druhou světovou válkou se budeme věnovat v několika následujících týdnech. Začneme některými klíčovými událostmi této války, které přispěly k tomu, že většina agresorů byla poražena a tzv. Spojenci zvítězili. Také se pokusíme promyslet, zda a v jakých případech byla ve světových válkách (první i druhé) zneužita technika.
Zdroje a úkoly:
Prostuduj výběr událostí z průběhu druhé světové války. Vyber tři události, které podle tebe nejvíce přispěly k vítězství Spojenců, resp. k porážce Německa, a připrav vysvětlení svého výběru.
Jedním z tzv. očekávaných výstupů dějepisu v základní škole je tento: „Žák na příkladech demonstruje zneužití techniky ve světových válkách a jeho důsledky.“ Vyber z následující nabídky dobrý příklad zneužití techniky ve válce… Proč to může být obtížné? Co nutně potřebujeme v zadání vyřešit, aby šlo úkol splnit?
Poznámky:
- Autoritářské, čili nedemokratické, někdy se také říká totalitní. ↩︎