
Na konci tématu bys měl/a zvládnout…
- vysvětlit, co byl kolonialismus,
- posoudit, zda je správné nechat památníky osobností spojených s kolonialismem stát, nebo zda je správnější je odstranit.
Úvod:
Se zakládáním kolonií a dobýváním zámořských zemí začali na konci 15. století Portugalci a Španělé. Průmyslová revoluce, o které byla řeč v minulých hodinách, však „vystřelila“ do čela jiné evropské státy – zejména Velkou Británii, Francii, Belgii, Nizozemí a další. Tyto státy svého technického náskoku využily mimo jiné i k dobývání a zakládání kolonií, především v Africe a v jihovýchodní Asii. Šlo hlavně o cenné suroviny a levnou pracovní sílu. Koloniální minulost Evropy je dost temná, jak uvidíte na příběhu Konga, které bylo na konci 19. století soukromou kolonií belgického krále Leopolda II. Promítá se i do současnosti, neboť lidé jako byl Leopold mají v Evropě stále „své“ památníky. Části lidí se to nelíbí, část lidí památníky hájí.
Zdroje a úkoly:
Využij tyto zdroje a poraď starostovi belgického města Arlon, zda odstranit či zachovat památník belgického krále Leopolda II., nebo zda ho zachovat. Můžeš využít tento pracovní list.