Východní část římské říše zůstala zachována, ale západní se rozpadla.

V této lekci se zaměříme na popis změn, které způsobilo stěhování germánských kmenů na konci starověku a na začátku středověku.

Úvod:

Jednou z mocných říší byla v závěru starověku římská říše. Od 4. století n. l. byla však tato říše v krizi, rozdělila se na dvě části, a ta západní se na konci 5. století rozpadla. Důvodů bylo mnoho a byly spletité. Nicméně typickým jevem bylo v této době putování germánských kmenů tehdejší rozkládající se římskou říší. Historikové tomuto období obvykle říkají stěhování národů (Völkerwanderung, Migration period). Naším úkolem bude popsat změny, které tehdy v Evropě nastaly. Jak je vidět na mapě, byl to velký zmatek a chaos. Zkusíme to vyřešit tak, že se budeme soustředit na jeden z germánských kmenů – na Vizigóty.

Zdroje a úkoly:

Přečti si příběh germánského kmene Vizigotů a zaznamenej ho v Road Map1. Vyznač nejméně tři, ale klidně i více důležitých událostí v jejich putování Evropou. S pomocí své Road Map převyprávěj příběh vlastními slovy.

Popiš, co se v Evropě změnilo a co zůstalo zachováno, když si představíš, že podobným způsobem jako Vizigóti putovaly Evropou i další germánské kmeny.

Baamboozle – rozhodni, zda je tvrzení pravdivé, či nepravdivé, nebo „obojí“?

Poznámky:

  1. Road Map: ↩︎