O odbojové skupině bratří Mašínů vyšel komiks s názvem Zatím dobrý. Je k zapůjčení ve škole, kdybys měl/a zájem.

V této lekci budeme přemýšlet o ne/oprávněnosti odboje, a také o tom, proč někdy podobné historické události posuzujeme jiným metrem.

Úvod:

V období druhé světové války se někteří lidé rozhodli zapojit se do ozbrojeného odboje proti německým okupantům. Tomuto odboji se říká druhý odboj. Nejznámější akcí tohoto odboje byl atentát na Heydricha, ale odbojových akcí a skupin bylo mnohem více. Nebojovali pouze s německými vojáky a gestapem, ale také s protektorátními četníky, kteří byli Češi, a měli rozkaz odbojáře pronásledovat. Po roce 1948 někteří lidé usoudili, že je třeba se zbraní v ruce bojovat i proti komunistickému režimu. Důkazů o jeho nezákonnosti a zrůdnosti bylo po roce 1948 dost. Tomuto odboji se obvykle říká třetí odboj. Odbojových skupin bylo několik, například skupina Světlana, skupina Černý lev 777 a patrně nejznámější a nejdiskutovanější skupina bratří Mašínů.

Zdroje a úkoly:

Přemýšlej: Kdy může člověk sáhnout k ozbrojenému boji proti režimu ve své zemi (tedy k odboji)? Měl by se odbojář řídit nějakými pravidly? Jakými třeba, pokud ano? Co když odbojář při odboji zabije civilistu nebo policistu? Lze to omluvit? Byli policisté sloužící v období nacismu a komunismu nevinnými lidmi?

Přečti si dva příběhy odboje – jeden je z doby druhé světové války a druhý je z doby komunistické diktatury. Hledej podobnosti a rozdíly. Proč mají lidé v Česku obvykle větší problém s uznáním třetího (protikomunistického) odboje než s uznáním akcí druhého odboje (proti německé okupaci)? Zeptej se na podrobnosti, pokud potřebuješ.

Poznámky:

O odbojové skupině bratří Mašínů byl v roce 2023 natočen film Bratři, který je k vidění na Netflixu. Existuje také komiks, který si můžeš ve škole půjčit.