Na konci tématu bys měl/a zvládnout:

Úvod:

Doba modernizace (18.-19. století) byla dobou převratných změn. Z poddaných se stávali občané, šlechta a církev ztrácely své výsadní postavení, větší roli ve společnosti hrála věda, rostla města, ruční práci nahrazovala strojní výroba, měnily se zákony, hodně se mluvilo o rovnosti a rovnoprávnosti. Do jaké míry se tyto změny týkaly také ženy – tedy poloviny lidstva? Abychom to dokázali posoudit, potřebujeme vědět, jak to bylo před dobou modernizace. Ačkoli archeologické nálezy ukazují, že v předmoderních společnostech bylo společenské postavení mužů a žen velmi různé a pestré, v Evropě a v Asii na konci starověku a ve středověku se pod vlivem významných filosofů, jako byl Aristoteles nebo Konfucius, a také vlivem náboženství, jako bylo židovství, křesťanství a islám rozvinuly společnosti, které většinou ženám přisoudily pasivní role. Převažující představa byla taková, že žena by neměla příliš mluvit, neměla by být ambiciózní, měla by se soustředit na roli dobré manželky a matky, k čemuž nepotřebuje vzdělání; má být chráněna mužem, ale také proto ho musí poslouchat. Výjimky vždy existovaly, i ve středověku bychom našly příklady mocných královen, vzdělaných filosofek nebo i vojevůdkyň. Byly to však spíše výjimky potvrzující pravidlo.

Viz prezentaci.

Zdroje a úkoly:

S pomocí těchto zdrojů splň úkoly na tomto pracovním listu.